Hakkımda

22 Eylül 1960 senesinde Bursa’nın Altıparmak semtinde dünyaya gelen Murat Dinç, işçi Mehmet Bey ile ev kadını Ümmügül hanımın oğludur. Kendisinden 6 yaş küçük olan kardeşinin adı ise Nilüfer’dir.

Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Murat henüz çocuk yaşlarda, geçim sıkıntısı yaşayan ailesine destek olma amacıyla hem çalışıp hem okumuştur.

Yıllar sonra mesleği olan doktorluğa hayranlığı da o yaşlarda başlamıştır. Saçını okşayan bir doktordan etkilenmiş ve doktorluk mesleğine merak sarmıştır.

İlk muayenehanesini açtıktan sonra ise bu anısını, her gelen çocuğa hediye vererek yaşatmıştır.

Oldukça parlak bir öğrencilik hayatı geçirmiş ve 1978 yılında ilk 2000’e girerek Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır. O yıllarda Anadolu Üniversitesi’nin ilk yılı Hacettepe Üniversitesinde okunuyor olduğundan, ileride hayatını birleştireceği Nejla Hanım ile de işte bu üniversitenin kantininde tanışmıştır.

Ailelerinde onay vermesi sonrasında, Korkutelili Gülten ve İsmail Büyükdurak çiftinin kızları olan Nejla ile 1985 yılında tıp fakültesi son sınıfta okurken dünya evine girmiştir. 34 yıllık bu birliktelik, bugün hala aynı sevgi ve saygı ile devam etmektedir.

Doktor Murat Dinç bu yıllarda tatil için geldiği Antalya’ya olan sevdasını şu sözlerle anlatmıştır:

“Bir gün Antalya’ya tatile gelmiştik. Varyanttan inerken uçsuz bucaksız maviliği gördüm ve narenciye kokularını duydum. O an hayatımın geri kalanını yaşamak istediğim şehre karar verdim.”

İlk çocukları Seda’yı, evlendikten 2 yıl sonra kucaklarına almışlardır. Çok zorlu geçen hamilelik sürecinde Nejla Hanımın yaşadığı ve hayati risk oluşturan Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) hastalığına teşhisi de son anda eşi Doktor Murat Dinç koymuştur.

3 ay sonra ise diplomasını kızı Sedanın elinden almıştır. Bu olay basının yoğun ilgisini çekmiş ve dönemin birçok gazetesinde yayınlanmıştır.

Mezun olmasının ardından ilk olarak 1987 yılında Ordu’da bir sağlık ocağında göreve başlamış olup kısa süre sonra Ordu İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır.

1990 yılında kendi isteğiyle, sevdalısı olduğu Antalya’ya tayin olmuştur.

Doktor Murat Dinç, 1992 yılında Antalya İl Sağlık Müdür Yardımcılığına atanmış, 2 yıl sonra oğlu Umur dünyaya gelmiş ve 3 yıl sonra da 1995 yılında Antalya İl Sağlık Müdürlüğü görevine getirilerek yurt genelinde ses getiren başarılara imza atmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü döneminde;

Kepez ilçesinin Kültür, Kanal, Barış, Ulus, Altınova, Habipler, Baraj ve Zeytinlik mahallelerinde sağlık ocakları açarak, bu bölgeler ve bağlanan mahallelerde sağlık hizmetlerinin geniş bir kesime ulaştırılmasını sağlamış, ayrıca Sema Yazar Semt Polikliniği’ni ilçeye kazandırmış,

Antalya genelinde 112 Acil Yardım Hizmetlerini planlayarak devreye sokmuş,

Merkezdeki 9 olan Sağlık Ocağı sayısını 28’e, ilçelerde 63 olan Sağlık Ocağı sayısını ise 132’ye çıkartmış,

Birçok ilçede 4 katlı sağlık ocağı binası inşa etmiş, sağlık tesislerini gerekli cihazlar ile donatarak laboratuvarlar kurmuş,

Demre ve Side Devlet Hastanelerinin tüm binalarının inşaatını tamamlamış, Alanya, Finike ve Korkuteli Devlet Hastanelerinin ise Ek Hizmet Binalarının inşaatını tamamlayarak hizmete sokmuş,

Manavgat Devlet Hastanesi’nin inşaatına başlatıp %82 seviyeye kadar getirmiş, Serik ve Kumluca Devlet Hastanelerinin ise temelini atarak inşaatına başlatmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü görevinin haricinde,

Kepez Yeni Emek mahallesi 6 no’lu Sağlık Ocağında 17 yıl, Kepez Teomanpaşa mahallesi 7 no’lu Sağlık Ocağında 2 yıl görev yapmış,

Kepez Sütçüler mahallesinde 7 yıl özel muayenehanesinde hizmet vermiş, Kepez Zafer mahallesinde 3 yıl Aile Hekimliği ve son olarak da 2014 yılından 2019 yılının ocak ayına kadar Özel Kepez Tıp Merkezinde doktorluk yapmıştır.

1999 yılında yaşanan Marmara Depreminin hemen ardından muayenehanesini kapatıp gönüllü olarak gittiği Afet Bölgesinde gece gündüz durmadan çalışmıştır. Afet Bölgesindeki çocukların Doktor Murat Amcasına yazdığı mektuplar, en büyük hüznü ve mutluluğudur.

Hayatını, başta çocuklar olmak üzere yoksul ve sağlık desteğine muhtaç ailelere adamıştır.

Son yıllarda ülkede yaşanan gelişmeler onu siyasete atılmaya itmiş ve 28 yıldır yasadığı Kepez’e hem daha fazla hizmet etmek, hem de borcunu ödemek için Millet İttifakı adına Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olmuştur.